گزارش خبری روزنه ۳۱/بررسی ابعاد جدیدی از پهپاد ”ScanEagle”

واژه پهپاد مخفف «پرنده هدایت پذیر از راه دور» بوده و به هواپیماهای بدون سرنشین گفته می شود. کنترل پهپاد بدون استفاده از انسان در درون آن صورت می‌گیرد. اگر چه انسان نیز می‌تواند به عنوان محموله در آن باشد. این وسیله پرنده از نیروهای ایرودینامیکی برای پرواز در مسیر دلخواه استفاده می‌کند. در روزهای اخیر شکار هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی اسکن ایگل (ScanEagle) توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صدر اخبار داخلی و خارجی قرار گرفت.

اسکن ایگل هواپیمای بدون سرنشین کوچکی از جمله پهپادهای جاسوسی آمریکا است که در یکی از شرکت های تابعه بوئینگ ساخته می شود و ماموریتش شناسایی اهداف دریایی است.

از ویژگی های این پهپاد قابلیت پرواز از سکوی پرتاب یا منجنیق است که باعث می شود با باندهای بلند پرواز فرود نیاز نباشد و بتواند به راحتی به کمک پرتابگر ها به پرواز درآید.

این هواپیمای جاسوسی از سال ۲۰۰۴ برای جنگ عراق در اختیار ارتش آمریکا قرارگرفت که مجهز به یک دوربین الکترو اپتیکال، یک دوربین مادون قرمز و یک برجک ثابت و سبک است.

این پهپاد دامنه ارتباط بیش از ۱۰۰ کیلومتر و استقامت پرواز بیش از ۲۰ ساعت را دارد.

لازم به ذکر است سال گذشته نیز در همین ایام یک فروند پهپاد پیشرفته RQ170 که به حریم کشورمان وارد شده بود در کنترل نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفت.

دریافت با فرمت flv

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>